RE/MAX Lusso - logo

Trendy v bydlení v roce 2022: Kámen, dřevo a středomořský styl

Příroda, lehkost, harmonie, i tak by se dalo pojmenovat současné pojetí v trendech bytového designu. Jestliže se právě připravujete zařizovat bydlení nebo si jen troufáte na radikální změnu toho stávajícího, určitě hledáte inspiraci a styl, ve kterém se budete cítit nejlépe. Interiérový návrháři mají letos jasno, přeneste si kouzlo exotiky z dovolené a přírodních materiálů až k vám do bytu.

Vůně dálek a lehká exotika

Pokud rádi cestujete, rozhodně vám budou letošní trendy sympatické. V posledních dvou letech pandemie Covidu-19 došlo k velkému omezení dovolených. Okolnosti naopak ještě přesunuly naše běžné životy do prostředí domova mnohem více, než tomu bylo dříve. Světoví návrháři se těmito změnami nechali inspirovat a postupně přenesli volání dálek přímo do našich interiérů. Volit přitom můžete ve dvou variantách – čistější a lehkou linii, typickou pro státy jižní Evropy, nebo sytější zemité odstíny, připomínající Afriku. Středomořský styl je založen na světlém prostoru, použití přírodních materiálů, jako jsou dřevo a přírodní tkaniny, na květinových vzorech a zdobených dlaždicích. Z barev vedou modrá, bílá, případně přírodní zelená či oranžová. Safari styl je ještě odvážnější. Sází na kombinaci bílé barvy a zemitých tónů oranžové a hnědé, použití kožešin a tkanin se zvířecími potisky, doplněné dekoracemi ze dřeva či kamene. Podle návrhářů však nikdy tyto styly nekombinujte dohromady, aby vyniklo jejich kouzlo.

Jednotný styl v celém domě či bytě

Pamatujete, když byl v bytě každý pokoj vymalovaný jinou barvou? To už dávno neplatí. Postarejte se, aby k sobě místnosti ladily, přestože nemusí být vybaveny zcela stejně. Na stěny použijte bílou barvu v kombinaci s některým z odvážnějších odstínů, například modré nebo oranžové, v místnostech používejte stejné materiály a opakujte stejné tvary. Z barev v roce 2022 poletí především oranžová či terakota.

Kuchyni vévodí kámen a dřevo

Základem kuchyňských interiérů budou v roce 2022 přírodní materiály. V kuchyni je letos hlavním materiálem kámen, a to nejen na obkladech, ale i podlahách. Dokonalý kontrast s jeho surovostí vytvoří dřevo, které působí teplým a útulným dojmem. Malba by měla být vzdušná, světlá, nejlépe v přírodních odstínech. V kombinaci s jemnými barevnými tóny perfektně vynikne industriální styl, tedy kovové detaily či použití betonu. Interiér nezapomeňte doplnit květinami, které mu dodají útulnost.

Dřevo a zase dřevo

Už několik let se ukazuje, že budoucnost interiérů patří dřevu a přírodním materiálům. Nejenže znamená návrat k přírodě, ale navíc je teplé, měkké a velmi variabilní. Dřevěný už není pouze nábytek, ale také podlahy, obklady stěn, a navíc i dekorace. Dřevo je také ekologicky zcela odbouratelný materiál, který navíc pochází z obnovitelných zdrojů. Investice do kvalitních materiálů se vám určitě vyplatí, protože tento trend nevyjde nikdy z módy.

Minimalismus a kompaktní nábytek

Kromě toho, že pandemie omezila možnost cestovat, mnohé pracující také zahnala na home office. Ne každý z nás má přitom doma dokonale izolovanou pracovnu, v níž by měl dostatek osobního prostoru na práci. I proto se trendy v bydlení na rok 2022 zaměřují na chytré členění domácnosti s využitím multifunkčního mobilního či skládacího nábytku.

 

Díky inteligentním řešením je pak snadné rychle upravit vzhled místnosti podle toho, k čemu ji momentálně používáte. Oblíbené jsou třeba skládací či vyklápěcí stoly, rozdělení místností policovými díly, které zároveň nabízí úložný prostor, a jakýkoli prostor, který lze využívat multifunkčně.

Nebojte se vzorů

Přestože malba na stěnu by měla být celistvá a jednobarevná, nemusíte se bát doplňků s různými vzory či tkanin s výšivkami. Do safari interiéru se hodí zvířecí potisky, středomořský styl můžete doladit motivy květů a k minimalistickému stylu dokonale padnou geometrické tvary. Kromě doplňků můžete vyzkoušet i nejrůznější tapety. Ačkoli tapety na celou stěnu už jsou pasé, menší kousky mohou v interiéru vypadat zajímavě a opticky rozbít například bílou stěnu. Pokud navíc zvolíte tapetu se vzorem, který ladí k vašemu interiéru, nikdy nešlápnete vedle.


Autor: Dasha Limb